Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadała: Klaudia     Data dodania: 2016-05-23     wyślij link e-mailem        

Kilka dodatkowych pytań na temat odchudzania

Pytanie:

Tak ma Pani racje, najważniejsze też żeby się nie poddać kiedy przychodzi weekend a na stole dużo niezdrowych rzeczy, cały czas walczę ze sobą aby nie polegnąć czasem. Mam jeszcze kilka pytań, czy jeśli czasem mam krótszy dzień i np. w porze podwieczorku nie jestem głodna aby zjeść przekąskę to mam ja jednak zjeść czy odpuścić i zjeść dopiero kolacje? Drugie pytanie, ostatnio na śniadanie zjadłam małego naleśnika z kilkoma kawałkami banana z siemieniem, czy czasem można sobie pozwolić na tego typu śniadanie lub obiad? Czy to nie zakłóci diety? Raz na jaki czas można sobie pozwolić np. na lody na diecie? Trzecie pytanie, czy serek oscypek na diecie jest dozwolony? ostatnio zjadłam małego grillowanego z żurawina do kanapki i tak się zastanawiam właśnie czy można go czasem jeść. Kolejne pytanie, czy jako drugie śniadanie mogę jeść zupę? zupa służy mi jako drugie śniadanie, 2,5 godz. później zjadam obiad, czy tak może być?

Odpowiedź:

Witam serdecznie Pani Klaudio,
często jest tak, że od poniedziałku do piątku stosujemy się do zasad prawidłowego sposobu żywienia i dbamy o naszą dietę, ale gdy przychodzi weekend kuszą na różne przekąski, które raczej orbitują w tłuszcze lub cukry. Tutaj należy znaleźć umiar, bo jeśli przez pięć dni staraliśmy się, a przez dwa kolejne jemy wszystko na co sobie chcemy pozwolić nie jest dobre i zaburzy proces chudnięcia. Tak, więc dokładnie tak jak Pani napisała, trzeba trzymać się również w sobotę i niedzielę oraz święta. Oczywiście możemy zjeść raz na jakiś czas kaloryczną przekąskę, ale nie powinien być to cały dzień.

Najlepiej byłoby ją zjeść, ale na przykład gdy wstajemy późno i jemy śniadanie, a potem czas nie pozwoli nam na spożycie drugiego śniadania, a przerwa między posiłkami wynosi 3 godziny to możemy ominąć drugie śniadanie i zjeść obiad. Tutaj przede wszystkim zwracam uwagę na wartość energetyczną i odżywczą diety, bo jak zjemy za mało to dostarczymy nieodpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych do organizmu. Jeśli to będzie jeden dzień to w porządku, ale jeżeli będziemy robić tak codziennie, wówczas może to niekorzystnie wpłynąć na proces odchudzania. Proszę starać się, żeby przerwy między posiłkami nie wynosiły więcej niż 4,5 godziny.

Jak najbardziej może Pani pozwolić sobie na tego typu śniadanie, naleśniki są dozwolone na diecie. Może je Pani zrobić też z bardziej pełnoziarnistej mąki. Powinniśmy jeść to co lubimy, oczywiście łącząc odpowiednio grupy produktów.

Lody może zjadać Pani na przykład na drugie śniadanie lub podwieczorek, nie jest to przeciwskazane, należy jedynie je włączyć jako jeden posiłek do jadłospisu. Jeśli chodzi o lody dobrym wyborem są również sorbety, ponieważ do nich do dodaje się mleka czy śmietanki.

Serki typu oscypki proponowałabym jeść od czasu do czasu, ponieważ zawierają w sobie dużo soli, a ta sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Jeśli Pani zjadła jedno z żurawiną nic się nie stało, ale raczej proszę sięgać po tego typu dania sporadycznie.

Zupa to świetny wybór na drugie śniadanie, nie ma żadnych przeciwskazań, żeby jej nie jeść do południa. Zupy są lekko strawne, niskokaloryczne i mają mnóstwo witamin oraz składników mineralnych, które dodadzą energii na kolejną część dnia. Może Pani dodać do nich nawet kaszę albo makaron razowy, żeby jeszcze bardziej zwiększyć jej wartość odżywczą. Zupa do dobry wybór, następnie może Pani zjeść obiad :)

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Izabela Auszadniczek
Dietetyk vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 3858 


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB