Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadał: Miroslaw     Data dodania: 2016-06-21     wyślij link e-mailem        

Ile kalorii należy dostarczać do organizmu, żeby schudnąć?

Pytanie:

Witam W kalkulatorach można wyliczyć ile powinno się spożywać kalorii uwzględniając swoja aktualna wagę. A który kalkulator / w jaki sposób wyliczyć ile jeść kalorii żeby schudnąć w określonym czasie ? Załóżmy ze ważę 100 kg - i w ciągu 2 miesięcy chce schudnąć 20 kg - to ile musze zjadać kalorii dziennie żeby uzyskać cel w odpowiednim czasie ?

Odpowiedź:

Witam serdecznie Panie Mirosławie,
przede wszystkim jeżeli ktoś zmaga się z nadwagą lub otyłością zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze oblicza się dla niego w stosunku do należnej masy ciała nie do aktualnej, jeśli jest nieprawidłowa. W sytuacji, gdy ktoś ma 120 kg to jego zapotrzebowane może wynosić nawet 3000 kcal, a to błąd, ponieważ zawsze trzeba sprawdzić jaka jest wskazana dla niego masa ciała, na przykład 80 kg i następnie obliczyć wartość kaloryczną i odżywczą jadłospisu.

Tak, więc jeśli zakładając, że waży Pan 100 kg, sprawdza Pan jaka powinna być Pana prawidłowa masa ciała i następnie za pomocą kalkulatora lub dietetyka oblicza swoje dzienne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Przypuśćmy, że takie zapotrzebowanie wynosi 2600 kcal, uwzględniając parametry takie jak wiek, płeć, aktywność fizyczną i inne, jeśli chcemy ustalić dietę odchudzającą to od tej wartości odejmujemy 1000 kcal, wtedy chudnie się 1 kg na tydzień lub 500 kcal, wówczas można tygodniowo redukować 0,5 kg.

Nie należy obniżać tej wartości o większą ilość kalorii. Według zasad prawidłowego/zdrowego odchudzania na tydzień można chudnąć 0,5-1 kg. Tak, więc schudnięcie 20 kg jest nie możliwe, a przede wszystkim niezdrowe. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie i pracę organizmu. Jest to przede wszystkim duże obciążenie dla niego. Owszem wiele osób powie, że istnieją diety, na których można w krótkim okresie czasu schudnąć dużo kilogramów, jednak po takiej kuracji odchudzającej tyją one dwa razy więcej niż zredukowały. Powód jest prosty, organizm szybko nadrobi to czego pozbyliśmy się w zbyt krótkim czasie i efekt jo-jo może być gwarantowany.

Z kolei jeśli odchudzamy się poprawnie, czyli chudnie się 0,5-1 kg na tydzień organizm jest w stanie przyzwyczaić do takiej zmiany i po kuracji odchudzającej masa ciała jest utrzymywana na odpowiednim poziomie. Zatem proszę pamiętać, że nie można chodzić na skróty jeśli chodzi o odchudzanie, trzeba robić to z głową.

Wystarczy, że będzie się Pan kierował powyższymi zasadami, a na pewno skomponowana dieta redukcyjna będzie poprawna i nie spowoduje efektu jo-jo. Musimy dbać o organizm i pamiętać, że nie można stosować żadnych drastycznych diet. Aktywność fizyczna i prawidłowo skomponowana dieta najlepiej pod kontrolą dietetyka da oczekiwane efekty.

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Izabela Auszadniczek
Dietetyk
www.vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 4897 

  • Miroslaw OlejniczakMiroslaw Olejniczak2016-06-21 15:26
    W takim razie - jesli w Waszym programie ustala sie parametry - waga wyjsciowa, i waga idealna jest podpowiadana w ankiecie ktora sluzy do ukladania diety - czemu ilosc kalorii nie jest pomniejszana o wartosc potrzebna do odchudzania - tylko ustala sie ja na podstawie kalorii ktore powinno sie spozywac bez uwzglednienia zmniejszenia kalorii potrzebnej do odchudzania ? Czy ja robie jakis blad - czy to blad programu ?
  • Miroslaw OlejniczakMiroslaw Olejniczak2016-06-21 15:17
    Czyli - mam wage 100 kg Powinienem ważyc 80 kg (uwzgledniajac wiek, wzrost itp) Patrze w tabeli ze gdybym wazyl 80 kg (prawidlowa waga) to powinienem spozywac np. 2500 kcal. I teraz zebym doszed do tej wagi - powinienem odjac z tych 2500 kcal - 1000kcal co nam daje 1500 kcal na dzis zebym jadl tyle jesli chce chudnac 1 kg tygodniowo. Dobrze rozumiem ? Czy wtedy jak dochodze do 80 kg - to podnosze do tych 2500 kcal ? Czy to sie jakos etapami robi ?

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB