Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadał: kamila     Data dodania: 2016-06-29     wyślij link e-mailem        

Czy palenie papierosów zaburza chudnięcie?

Pytanie:

witam mam mały problem chciałabym się dowiedzieć o dwóch rzeczach prowadzę dietę dukana od około 4 lat na początku schudłam po czym przytyłam i tak wracałam do diety cały czas teraz w ogóle nie chudnę na diecie przez ten okres paliłam papierosy 2 miesiące temu rzuciłam.. Czy jest możliwe że przez rzucenie papierosów nie mogę chudnąć ? Czy jak zmienię dietę na inną to jest szansa na schudnięcie ( boje się że inne żywienie już mi nie pomoże ze względu na sposób odżywiania w dukanie) do tego ćwiczyłam 3 miesiące treningi cross fit i w tej chwili zaprzestałam od miesiąca moje mięśnie strasznie się powiększyły czy to ma cos wspólnego? dziękuje bardzo za odpowiedz

Odpowiedź:

Witam serdecznie Pani Kamilo,
na pewno nie jest możliwe to, że przez zrezygnowanie z palenia papierosów proces redukcji masy ciała został zatrzymany. Raczej palenie papierosów nie wpływa na odchudzanie, może hamować u niektórych apetyt, ale jest to raczej nawyk sięgania po papierosa niż jego działanie na ośrodek głodu i sytości.

Moim zdaniem przyczyna tkwi przede wszystkim w sposobie żywienia. Nie powinna Pani odchudzać się na diecie Dukana, ponieważ bardzo ingeruje ona w organizm i może zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie jeśli stosuje ją Pani od 4 lat teraz polecam jak najszybciej zrobić podstawowe badania morfologiczne krwi i ogólne moczu. Dieta białkowa głównie źle oddziałuje na funkcjonowanie nerek, może je uszkodzić, zaburzyć pracę wątroby jak i również zachwiać poziom hormonów w organizmie, co szczególnie jest groźne dla kobiet. Może to powodować zaburzenie miesiączkowania, a nawet utrudnić zajście w ciążę. Przestrzegam Panią przed stosowaniem tego typu kuracji odchudzających, ponieważ znam wiele kobiet, które obecnie nie mogą mieć dzieci i mają poważne uszczerbki za zdrowiu spowodowane tą dietą.

To, że teraz ktoś, kto stosuje taki program żywienia i czuje się dobrze, nie znaczy, że w organizmie nie zachodzą jakieś niekorzystne zmiany. Polecam Pani przede wszystkim sprawdzić jak funkcjonują nerki i oznaczyć kreatyninę podczas badań krwi, a także ALAT, ASPAT, bilirubinę, żeby skontrolować pracę wątroby. Może Pani też sprawdzić poziom hormonów tarczycy i żeńskich. Polecam również oznaczyć poziom glukozy, cholesterolu i triglicerydów.

Często jest tak, że organizm świadomie zaburza i hamuje proces chudnięcia, ponieważ zaburzone jest jego prawidłowe funkcjonowanie, zatem polecam przebadać się. Innym powodem może być to, że nie dostarcza mu Pani odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Powinna Pani wrócić do odpowiedniej diety, ułożonej według zasad prawidłowego żywienia, a przede wszystkim włączyć węglowodany złożone do jadłospisu, ponieważ to one muszą być podstawowym źródłem energii, nie białka.

Proszę starać się jeść posiłki regularnie, a jeśli chodzi o wysyłek fizyczny warto go urozmaicać, ponieważ po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do sportu, który regularnie uprawiamy. Najlepsze moim zdaniem są różnorodne ćwiczenia siłowe. Jeśli Pani też takie wykonuje, to tkanka tłuszczowa w organizmie redukuje się a w jej miejsce rozwija się tkanka mięśniowa, dlatego też może Pani obserwować, że masa ciała nie spada. Mięśnie ważą trochę więcej niż tłuszcz.

Tak, więc proponuję wrócić do prawidłowych, zalecanych zasad żywienia i ponownie dbać o aktywność fizyczną. Proszę też nie zapominać o badaniach, ponieważ 4 lata stosowania diety białkowej to bardzo dużo i teraz należy skontrolować swój stan zdrowia.

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Izabela Auszadniczek
Dietetyk vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 5014 


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB