Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadał: Mirosław     Data dodania: 2016-06-21     wyślij link e-mailem        

Czas diety redukcyjnej i obliczane jej wartości energetycznej

Pytanie:

Czy jeśli wpisuje dane w wywiadzie w programie i podaje np. ze ważę 100 kg - i program wylicza mi ze powinienem ważyć 80 kg - to podczas automatycznego układania diety - jak wylicza ilość kalorii ? Czy obniża wartość kalorii do zjedzenia tak żeby chudnąć ? czy podaje ilość kalorii które powinienem aktualnie jeść ? Jeśli wylicza dietę z ilością kalorii potrzebna do tego aby chudnąć - to jakie założenia są czasowe ? ze ile powinienem chudnąć na tydzień ? Jaki jest wykorzystywany wzór do tego ? Czy np. nie można podać jak szybko chce schudnąć ? I na tej podstawie wylicza ilość kalorii ?

Odpowiedź:

Witam serdecznie Panie Mirosławie,
podobnie jak w poprzedniej wiadomości. Nasz program po wpisaniu danych w ankiecie oblicza dla Pana odpowiednią ilość kalorii w stosunku do należnej masy ciała, jaką powinien Pan dostarczać do organizm pod postacią pożywienia. Bardzo ważne jest określenie w drugiej zakładce ankiety celu diety. Jeżeli wybierze Pan „chcę schudnąć”, wówczas program na podstawie specjalistycznego wzoru odejmuje od wskazanej dla Pana kaloryczności zazwyczaj 1000 kcal, co pozwala na redukcję 1 kg tygodniowo, czyli według zaleceń prawidłowego sposobu odchudzania.

Z kolei jeśli wybierze Pan w ankiecie cel na przykład „chcę przytyć”, to program tak dobierze wartość energetyczną, aby dla przykładu przy niedowadze z tygodnia na tydzień prawidłowo zwiększać masę ciała do momentu jej wyrównania. Natomiast jeżeli zaznaczy Pan na przykład, że chce po prostu zdrowo żywić się lub nauczyć zasad prawidłowego sposobu żywienia, wtedy program dobierze w stosunku do należnej masy ciała kaloryczność i nie będzie ani obniżał jej, ani zwiększał. Będzie to wskazana dla Pana wartość energetyczna i odżywcza dieta.

Tak, więc przy redukcji masy ciała istotne jest, żeby w naszej ankiecie zaznaczyć cel „chcę schudnąć”, następnie program generuje odpowiedni w stosunku do podanych parametrów w ankiecie plan żywienia. Założenia czasowe ustaliliśmy według zasad Instytutu Żywności i Żywienia oraz aktualnych rzetelnych publikacji. Prawidłowo należy chudnąć 1 kg – 0,5 kg na tydzień i tyle powinien Pan chudnąć.

Oczywiście w pierwszym miesiącu diety na tydzień można często schudnąć więcej, ponieważ w tym okresie usuwany jest nadmiar wody z organizmu, dlatego obserwujemy szybką redukcję masy ciała. Trzeba pamiętać, że dopiero po miesiącu rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej, tak więc dietę należy kontynuować nieco dłużej w zależności do naszych potrzeb. 

Niestety nie można podać dla przykładu, że chce się schudnąć 15 kg w miesiąc, ponieważ tak jak pisałam w poprzedniej wiadomości jest to niezdrowe i może zaburzyć prawidłową pracę organizmu. Również są pewne granice jeśli chodzi o wartość energetyczną i odżywczą diety. Dla przykładu dla kobiet dieta redukcyjna nie powinna mieć mniej niż 1200 kcal, przy czym trzeba pamiętać, żeby tą wartość zawsze ustalać w sposób indywidualny. Proszę pamiętać, że nie możemy stosować rygorystycznych, zbyt niskokalorycznych diet, lepiej jest zawsze dbać o zdrowie i w przypadku nadwagi lub otyłości odchudzać się zdrowo.

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Izabela Auszadniczek
Dietetyk
www.vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 3542 


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB