Zalecane normy dla witamin i składników mineralnych

Witaminy są związkami organicznymi, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć (lub w niewielkiej ilości, w przewodzie pokarmowym, dzięki specyficznej florze bakteryjnej), muszą one być dostarczone wraz z pożywieniem w gotowej postaci lub w formie prowitamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują pełną aktywność biologiczną.

Witaminy to związki, nie będące źródłem energii ani strukturalnymi składnikami tkanek, niezbędne jednak dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Ich działanie biologiczne jest widoczne już przy bardzo małych stężeniach.

Niedobór którejś z witamin w organizmie powoduje hipowitaminozę, a jej brak chorobę zwaną awitaminozą. Już niewielkie niedobory witamin mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń oraz zwiększać ryzyko występowania tzw. chorób cywilizacyjnych. Nadmierne spożycie lub przedawkowanie niektórych z nich jest również bardzo szkodliwe i może być przyczyną powstawania schorzenia spowodowanego ich nadmiarem - hiperwitaminozy, z objawami zatrucia.

Składniki mineralne są to niezbędne do życia człowieka związki, zapewniające prawidłowy rozwój, reprodukcję oraz zdrowie przez cały okres trwania życia. Składnikami mineralnymi organizmów roślinnych i zwierzęcych nazywa się te składniki, które po spaleniu pozostają w postaci popiołu. Składniki mineralne stanowią około 4% masy ciała. Na tę ilość składa się 46 składników, a 30 z nich uważa się za niezbędne do życia. Składniki mineralne przyjmuje się prawie wyłącznie z pożywieniem, gdyż organizm człowieka nie ma możliwości ich wytwarzania.
Wypełnij poniższe pola:
Płeć: Kobieta       Mężczyzna
Ciężarna:
Karmiąca:
Wiek:

Skomentuj (0)
 • Michal Michal 2013-04-21 09:50
  Dostałem odpowiedź na maila w zwiazku z ponizszym postem w sprawie nieszczesnego kalkulatora, jak sie okazało zwracam szacunek portalowi ponieważ dostałem informacje ze kalkulator jest w trakcie modernizacji. Niemniej jednak w moim przypadku rejstrowalem sie głównie dla tego kalkulatora co mnie poirytowało gdy po zarejstrowaniu okazało sie że nie działa. Tak czy inaczej nikt nie raczył zadać sobie trudu o poinformowaniu o tym ludzi co wg. mnie jest znacznym błędem. Mam nadzieję że taka informacja sie pojawi. Pozdr.
  • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2013-04-22 18:10
   Witam serdecznie Panie Michale, oczywiście postaramy się jak najszybciej udoskonalić kalkulator i zamieść informację, że chwilowo występują pewne utrudnienia w jego korzystaniu. Bardzo proszę się nie martwić kontem, ponieważ na portalu może znaleźć Pan wiele ciekawych informacji dotyczących zdrowia i dzięki temu, że zostało ono stworzone korzystać z wielu opcji. Zachęcam do zapoznania się z portalem. Bardzo dziękuję za sugestię i życzę miłego korzystania ze strony.W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę. Pozdrawiam serdecznie, Izabela Auszadniczek Dietetyk vivalavita.pl
 • Michal Michal 2013-04-20 16:43
  przeciez to wogole niedziala po zalogowaniu!! ani dla kobiet ani dla mezczyzn!!! Ludzie nawet sie nie rejstrujcie.
  • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2013-04-20 22:37
   Witam serdecznie Panie Michale, jesteśmy właśnie w trakcie udoskonalania tego kalkulatora, dlatego nie zostały Panu pokazane poszczególne wartości składników, za co bardzo przepraszam. Nie jesteśmy portalem tego typu, który zmusza do zalogowania, ponieważ konto każdego użytkownika jest bezpłatne, bardzo proszę się nie denerwować, jeśli będzie Pan chciał znać swoje zapotrzebowanie na energie oraz składniki odżywcze z miłą chęcią napiszę. Zapraszam wówczas do zadania pytania do dietetyka, które znajdzie Pan pod tym linkiem http://wwww.vivalavita.pl/pytanie-do-dietetyka/zadaj-pytanie-dietetykowi.html Jeszcze raz przepraszam za chwilowe utrudnienia wynikające z udoskonalania kalkulatora. W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę. Pozdrawiam serdecznie, Izabela Auszadniczek Dietetyk vivalavita.pl
 • Kamila K.Kamila K.2012-12-12 16:12
  trzeba się do czegoś odwoływać, dlatego te normy są. wiadomo, że codziennie nie trzeba dostarczyć dokładnie tyle ile jest podane w tabelach. najważniejsze, żeby średnie spożycie wszystkich składników się zgadzało, albo było w odchyleniu 10%. a dla witaminy C może nawet i więcej
 • Marzenna Marzenna 2012-12-02 21:12
  wszędzie normy i normy
 • Marzenna Marzenna 2012-10-20 19:44
  ja to myślę, że każdy może sobie witaminki pobierać z żywności w wystarczającej ilości
 • Dietetyk Katarzyna FiziaDietetyk Katarzyna Fizia2012-08-22 12:07
  Witam serdecznie, proszę spróbować skorzystać z kalkulatora po zalogowaniu. Po sprawdzeniu działa poprawnie. W razie dalszych problemów prosimy o kontakt za pomocą Pytania do dietetyka.
 • Iza Iza 2012-08-16 00:00
  Kobieta - wiek :21 wynik: nie odnaleziono normy dla zadanych kryteriów jestem anormalna ;)
  • Iwona Iwona 2012-08-17 13:54
   ja tez :P
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB