Artykuły

Data publikacji: 2016-06-28          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Olej palmowy niebezpieczny dla zdrowia?

Olej palmowy niebezpieczny dla zdrowia?

Jest składnikiem wielu produktów spożywczych od słodyczy po jogurty owocowe. Znaleźć go można nawet w żywności potencjalnie przeznaczonej dla dzieci. Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu oleju palmowego na organizm, sprawą zajął się nawet Parlament Europejski. Jego władze zastanawiają się nad ograniczeniem stosowania tego dodatku do produktów , szczególnie przy produkcji żywności dla najmłodszych.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), stwierdził, że istnieją wystarczające dowody, że estry glicydowe kwasów tłuszczowych, które są zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku procesu przetwarzania rafinowanych olejów roślinnych mogą mieć działanie genotoksyczne i przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Zaznaczono, że największy ich poziom występuje właśnie w oleju oraz tłuszczu palmowym.

EFSA zauważa również, że w produkty, które uważa się jako najlepsze do rozszerzania diety niemowląt, czyli przeznaczone do tak zwanego początkowego żywienia, a zwierające olej palmowy i spożywane przez dzieci mogą być narażone na przekroczenie nawet dziesięciokrotnej normy wyżej wymienionych szkodliwych substancji w organizmie.

Mimo, iż obecnie ilość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych spadła w oleju i tłuszczu palmowym o połowę, to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaznacza, że może być to niewystraczające.

Parlament Europejski sugeruje, że olej palmowy może być przyczyną pogarszania stanu zdrowia już w najmłodszych latach życia człowieka. Podczas zakupów warto zatem zawsze sprawdzać etykiety produktów spożywczych i czy w ich składzie występuje olej palmowy. Niestety większość z nich go posiada, ale na półkach sklepowych nie brakuje innych wartościowych środków spożywczych.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB