Artykuły

Data publikacji: 2016-05-23          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

„Lek” zatrzymujący epidemię otyłości wśród dzieci i młodzieży - Instytut Żywności i Żywienia, maj 2016 r.

„Lek” zatrzymujący epidemię otyłości wśród dzieci i młodzieży  - Instytut Żywności i Żywienia, maj 2016 r.

Młode pokolenie Polaków zmaga się z nadwagą i otyłością, dotyka ona już 20% dzieci i młodzieży. Mówi się, że mogą oni żyć krócej niż ich rodzice, ponieważ nadmierna masa ciała wiąże się nie tylko z wyżej wymienionymi chorobami, ale również wieloma innymi schorzeniami, które mogą skracać życie człowieka.

Instytut Żywności i Żywienia opublikował na swojej głównej stronie publikację, która podpowiada jak należy walczyć na nadwagą i otyłością wśród najmłodszych.  Epidemia nadmiernej masy ciała niestety cały czas rośnie. Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat: z 3,2% w 1975 r. do 10,8% w 2014 r. wśród mężczyzn oraz z 6,4%  do 14,9% u kobiet.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Według wyżej wymienionego raportu w 2025 r. na otyłość będzie chorować już 18% wszystkich mężczyzn i 21% kobiet na świecie. Problemu nie można bagatelizować, ponieważ cały czas narasta i dotyczy w dużej mierze dzieci i nastolatki. Specjaliści podkreślają, że nadwaga i otyłość to nie tylko dodatkowe kilogramy, lecz mogą się z nimi wiązać choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, zawał, a także cukrzyca, kamica żółciowa, nowotwory układu pokarmowego i wiele innych.

Wbrew niektórym optymistycznym opiniom, epidemia nadwagi i otyłości nie została jeszcze skutecznie zahamowana. Ani na świecie, ani w Polsce. Prawda jest taka, że nadal nie radzimy sobie z tym problemem. Bez podjęcia zdecydowanych działań zaradczych w perspektywie długofalowej poniesiemy jako społeczeństwo i państwo ogromne tego koszty wynikające z leczenia licznych, rujnujących zdrowie skutków otyłości. Jesteśmy zbyt biednym krajem, żeby leczyć skutki tej epidemii. Zdecydowanie bardziej opłaca się nam inwestować w profilaktykę, a nasz Instytut udowodnił właśnie, że można skutecznie walczyć z epidemią nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. W realizowanym przez nas szwajcarsko-polskim projekcie edukacyjnym pod nazwą „Zachowaj równowagę”, w ciągu zaledwie dwóch lat udało się nam zmniejszyć występowanie nadwagi i otyłości w szkołach podstawowych i gimnazjalnych o 1 punkt procentowy, z 21,9 do 20,9 proc. To znakomity, zachęcający wynik – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ i kierownik projektu.

Nadwaga i otyłość przede wszystkim wynikają z prowadzania złego stylu życia przez osoby młode. Siedzący tryb życia, sięganie po tłuste, bogate w cukry proste, sól przekąski, brak regularności spożywania posiłków to tylko jedne z powodów gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Niestety zły sposób żywienia dotyczy dzieci już w wieku przedszkolnym. Po produkty  słone, słodkie i zawierające dużo tłuszczu obecnie sięga już 99 proc. dzieci w wieku przedszkolnym. Spożywanie nawet kilku przekąsek w ciągu dnia, które są dość kaloryczne może doprowadzić do tego, że można do organizmu dostarczyć nawet 1000 kcal. Ustrój natomiast nie ma ich gdzie zużytkować, jeśli nie dba się o aktywność fizyczną i magazynuje je w postaci materiału zapasowego czyli tkanki tłuszczowej.

Projekt „Zachowaj równowagę”, pomaga walczyć z nadwagą i otyłością, a przede wszystkim podnosi świadomość społeczeństwa na temat zagrożenia jakie niosą ze sobą te choroby. Projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia.

Tam, gdzie wiedza na temat prawidłowych zasad żywienia jest wysoka zmniejsza się częstość występowania nadwagi i otyłości. Tak, więc warto poszerzać świadomość na ten temat i troszczyć się nie tylko o siebie, ale również o najmłodszych, a co za tym idzie wdrażać w ich życie odpowiednią postawę wobec jedzenia. Zatem „lekiem” na epidemie otyłości jest wiedza na temat żywienia przekładana na praktykę.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB