Artykuły

Data publikacji: 2016-06-20          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Kontrowersyjna dieta Tombaka – kolejna dieta „cud”?

Kontrowersyjna dieta Tombaka – kolejna dieta „cud”?

Wiele osób zmagających się z nadwagą lub otyłością szuka skutecznych sposobów na redukcję masy ciała. Chcą przy tym oczyścić organizm z toksyn zgromadzonych w wyniku na przykład nieprawidłowego sposobu żywienia. Naprzeciw temu wyszli twórcy kolejnej „diety cud”, która ma w przypadku większości z nich w łatwy i przyjemny sposób zredukować tkankę tłuszczową i odżywić organizm.

Jak można przeczytać w wielu źródłach dieta Tombaka to kuracja odchudzająco – oczyszczająca. Mówi się również, że jest dość specyficzna i znajduje wielu przeciwników. Mimo tego jej twórca przekonuje, że jest doskonała dla osób żyjących w stresie, zmagającymi się ze zmęczeniem, bólami głowy, a także zaparciami.

Na czym zatem polega dieta Tombaka? Przede wszystkim na niełączeniu ze sobą białek i węglowodanów. Można spożywać je jedynie w towarzystwie tłuszczów takich jak oleje, masło a nawet smalec oraz niektórych, zalecanych warzyw.

Według profesora Tombaka autora kuracji, protein z cukrami nie należy łączyć, ponieważ są przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, a poza tym zapoczątkowują procesy gnilne w organizmie. Ważną kwestią jest też to, że nie można łączyć ze sobą różnych rodzajów białek. Dla przykładu nie poleca się zjadać jajka z fasolką szparagową.

Ta zasada dotyczy również węglowodanów. Nie można łączyć ze sobą różnych produktów bogatych w cukry, ponieważ według twórcy diety pobudza to apetyt. Tak, więc dla przykładu chleb posmarowany miodem jest przeciwskazany. Jeżeli chodzi o tłuszcze w ciągu dnia można spożyć ich 25-30 g.

Profesor w specjalnej tabeli wyróżnił różne grupy produktów, których połączenie nie jest korzystne dla organizmu. Można tam znaleźć na przykład melona, którego nie można zjadać z żadnymi produktami spożywczymi . Inną grupą są niekwaśne owoce spożywane z kwaśnymi owocami, białkami, mlekiem i skrobią – również przeciwskazane.

W tej kuracji odchudzającej polecane są przede wszystkim kasze, a także warzywa w określonych kolorach zjadane wraz z produktami węglowodanowymi. Istotną zasadą jest też spożywanie kolacji nie później niż dwie godziny przed snem.

Niestety nie ma żadnych udokumentowanych badań potwierdzających, że dieta jest skuteczna. Według zasad prawidłowego sposobu żywienia powinniśmy starać się jak najbardziej urozmaicać dietę, ponieważ i tak białka czy węglowodany są trawione przez inne enzymy i w innych częściach przewodu pokarmowego. Tak, więc kolejna „dieta cud”, która raczej nie będzie stosowana przez dłuższy okres czasu i nie nauczy nikogo prawidłowych nawyków żywieniowych. Kolejny raz przy opisie nowych kuracji odchudzających zaznaczamy, że najlepszą zawsze będzie postępowanie według zaleceń prawidłowego sposobu żywienia i odchudzania oraz prowadzenie aktywnego trybu życia.

Wracając jeszcze na moment do Diety Tombaka, jej autor poleca lewatywy, które wcale nie są potrzebne osobom, które nie mają do nich wskazań. Lewatywy mogą w istotny sposób negatywnie wpłynąć na pracę jelit, rozleniwić je, a także wypłukiwać z organizmu cenne składniki odżywcze.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB