Artykuły

Data publikacji: 2016-06-06          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

3 informacje na temat zdrowia i żywienia, które musisz znać!

3 informacje na temat zdrowia i żywienia, które musisz znać!

Naukowcy cały czas prowadzą badania nad wpływem pewnych czynników na zdrowie w tym apetyt i wiele innych. Często wnioski z tego typu doświadczeń są bardzo zaskakujące i warto zgłębiać wiedzę na ich temat i czasem zastanowić się, czy nie mają one odzwierciedlenia w naszym stylu życia i sposobie żywienia.  Korzystając z niektórych porad można skutecznie dla przykładu uniknąć niechcianego przyrostu masy ciała lub usprawnić procesy związane z pamięcią i koncentracją.

1. Nadmiernie solone frytki pobudzają apetyt i sprzyjają tyciu?

Produkty obfitujące w tłuszcze i cukry czy tłuszcze i sól? Słodkie czy słone przekąski? Oczywiście obie grupy produktów nie są polecane w prawidłowym sposobie żywienia, jednak jak donoszą najnowsze badania gorzej na organizm człowieka będzie działała potrawa bogata w tłuszcze o wyraźnie słonym smaku. Australijscy naukowcy przeprowadzili badanie wśród 48 osób,  które zgłosiły się do doświadczenia. Na początku specjaliści sprawdzili, którzy ochotnicy gorzej reagują na smak tłuszczu, gdyż jako osobny składnik nie smakuje on zachwycająco. Osoby, które są wyczulone na smak tłuszczu według naukowców żywią się według zasad prawidłowego sposobu żywienia.

Następnie badani spożywali w tygodniowych odstępach czasu różne rodzaje obiadów na przykład:
- makaron z sosem pomidorowym z małą ilością tłuszczów i soli,
-makaron z sosem pomidorowym z dużą ilością tłuszczu i małą soli,
-makaron z sosem pomidorowym z małą ilością tłuszczów i dużą soli itd.

Na podstawnie otrzymanych wyników stwierdzono, że badani chętniej i w większej ilości spożywali produkty bardziej solone i lepiej oceniali je pod względem smaku. Interesującą kwestią było to, że nawet osoby, które nie gustowały w bardzo tłustych posiłkach ze względu na wysoką zawartość soli zjadały je w dużej ilości.

Ser twarogowy, nie kruszący się pokroić w kostkę. Podobne pokroić ogórki świeże lub kwaszone i cebulę. Rybę wędzoną obrać ze skóry i ości i również pokroić. Całość wymieszać z majonezem, dodać soli i pieprzu do smaku. Sałatkę posypać zieleniną.

Jaki płynie z tego wiosek? – nie warto niepotrzebnie dosalać potraw, ponieważ pobudza to apetyt i powoduje, że można zjeść duże ilości jedzenia. Sól lepiej zastąpić przyprawami

2. Woda poprawia pamięć i koncentrację?

Tak, woda wspomaga procesy biochemiczne, które zachodzą z mózgu. Nie od dziś mówi się, żeby wypijać 1,5-2 l wody na dzień, oczywiście w zależności od pory roku w lecie można pić jej nawet więcej. Woda to źródło życia, odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie. Korzystnie również działa na pracę mózgu.

Woda wspomaga pozyskiwanie ważnych dla ustroju elektrolitów, które dostarczamy wraz z dietą. Pobudzają one błony komórkowe wszystkich komórek ciała, również układu nerwowego. Dzięki temu poprawia się praca mózgu, pamięć, koncentracja, zdolności do uczenia się oraz wzmacnia procesy związane z myśleniem.

Zatem, aby korzystnie wpłynąć na procesy uczenia się wśród uczniów warto zamienić słodkie napoje na wodę. Innymi produktami ważnymi dla mózgu są orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i warzywa.

3. Specjalne bakterie zadbają o środowisko zewnętrze żywiąc się plastikiem?

Czyste środowisko równa się zdrowie. Wiele osób, które troszczą się o swój tryb życia dba również o naturę. Jednak największy problem stanowią wysypiska śmieci z zalegającymi na nich plastikami. W czasopiśmie „Science” został opublikowany artykuł , w którym japońscy naukowcy znaleźli pomysł jak poradzić sobie z plastikowymi opakowaniami. Plastik niestety zalewa Świat, a tym samym zanieczyszcza go. Naukowcy odkryli, że istnieją bakterie, które żywią się tym rodzajem tworzywa. Bakterie Ideonella sakaiensis, jest w stanie rozłożyć politereftalan etylenu (plastik). Niestety recykling jest niewystarczalny, a nowo odkryta bakteria jest w stanie rozłożyć plastikową butelkę już w sześć tygodni. Proces też można również przyśpieszyć. Czy ten pomysł na ochronę środowiska sprawdzi się? Czas pokaże, jednak warto dbać o naturę i szukać nowych rozwiązań, które pomogą troszczyć się o środowisko. 


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB